DRUGIE POSIEDZENIE RADY DS. KOMPETENCJI W SEKTORZE GOSPODARKI WODNO – ŚCIEKOWEJ I REKULTYWACJI

W dniu 3 czerwca 2020 r. odbyło się drugie posiedzenie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno – Ściekowej i Rekultywacji. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, spotkanie Rady odbyło się zdalnie. 

Podczas posiedzenia poruszono  następujące zagadnienia:

  • sytuacja w sektorze związana z pandemią COVID-19 wraz z omówieniem propozycji „antycovidowych” usług szkoleniowo-doradczych przygotowanych dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP);
  • wstępne wyniki badań i analiz w zakresie oferty edukacyjnej sektora, innowacyjności w sektorze oraz położenie osób w trudnej sytuacji zawodowej;
  • wyniki wstępnej ankiety IGWP przeprowadzonej w ramach działalności własnej Izby;
  • wytyczne dot. funkcjonowania  branży w okresie pandemii COVID-19, które zostałyby przygotowane we współpracy  z Ministerstwem Rozwoju;
  • aktualizacja rocznego planu pracy Rady, na który główny wpływ miała sytuacja pandemii koronawirusa;
  • strategia komunikacji Rady.
  • Rada we współpracy z Ministerstwem Rozwoju przygotuje wytyczne dot. funkcjonowania branży w okresie pandemii w zakresie regulacji dotyczących dwóch sfer pracy przedsiębiorstwa: pracy w miejscach z możliwością styczności ze ściekami lub aerozolami oraz organizacji pracy przedsiębiorstwa.

Główne konkluzje ze spotkania:

  • Zasygnalizowano  potrzebę wsparcia doradczego kadry zarządzającej oraz pracowników, a także szkolenia w zakresie obiegu elektronicznego dokumentów. Wskazano, że potrzebne są specjalistyczne, ukierunkowane szkolenia BHP dla pracowników mających kontakt ze ściekami, a także szkolenia z zakresu zarządzania kryzysowego. Z dotychczas przeprowadzonych wstępnych badań i analiz w zakresie oferty edukacyjnej sektora wynika, że:
  1. gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja jest bardzo słabo rozpoznawalnym sektorem, niewidocznym dla podmiotów edukacyjnych i osób poszukujących pracy;
  2. w szkolnictwie branżowym brak kwalifikacji dedykowanych wyłącznie dla sektora;
  3. branża wodociągowo-kanalizacyjna i rekultywacji nie posiada przypisanych do siebie wyodrębnionych zawodów;
  4. organizowane staże i praktyki nie spełniają w pełni oczekiwań zarówno pracodawców, jak i uczniów;
  5. sektor nie jest rozpoznawalny jako potencjalny pracodawca dla studentów i  osób poszukujących zatrudnienia;
  6. sektor otworzył się na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami i prowadzenie dla nich specjalnych programów wdrożeniowych.
  • Celem strategicznym komunikacji będzie wspomaganie procesu dostosowania systemu edukacji do potrzeb systemu gospodarczego i budowania kompetencji pożądanych w branży. Zwrócono uwagę na fakt, że w mediach i opinii publicznej nie istnieje świadomość dotycząca sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji, jego marki i wizerunku. Ponadto System Rad ds. Kompetencji nie jest jeszcze znany szerokiej opinii publicznej. W związku z tym, kluczem działań będzie promocja sektora i budowanie jego rozpoznawalności i atrakcyjności m. in. dla potencjalnych pracowników.

Ponadto podczas posiedzenia przedstawiono dwójkę kandydatów na członków Rady.

Kolejne spotkanie Rady, zaplanowano na koniec września, będzie mogło mieć formę tradycyjną, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju.