WYNIKI ANKIETY IZBY GOSPODARCZEJ „WODOCIĄGI POLSKIE”

Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przeprowadziła w ramach swoich działań statutowych ankietę. Wyniki ankiety zostały zaprezentowane członkom Rady ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji oraz członkom Grupy Roboczej przez Adama Gołębiewskiego, Eksperta ds. Badań Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, podczas drugiego posiedzenia Rady (3 czerwca 2020 r.).
Badanie ankietowe było przeprowadzone drogą elektroniczną w okresie od marca do maja bieżącego roku. Na ankietę odpowiedziały 92 przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z całej Polski. Dominowały przedsiębiorstwa pochodzące z woj. śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Pod względem struktury przedsiębiorstw, określonej na podstawie liczby zatrudnionych, przeważały przedsiębiorstwa średniej wielkości. Kolejne odpowiedzi ankietowanych pozwoliły na sformułowanie następujących wniosków:

• W przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych występuje ponadnormatywne, względem rozkładu normalnego, zatrudnienie osób z grupy wiekowej 50+;
• W każdej grupie przedsiębiorstw zatrudniane są osoby niepełnosprawne, przy czym najwyższe zatrudnienie tej grupy osób, wynoszące około 5 %, zaobserwowano w małych przedsiębiorstwach;
• Im większe przedsiębiorstwo, tym mniejszy jest udział osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych w strukturze przedsiębiorstwa;
• Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne dostrzegają brak specjalistów na stanowiskach montera sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz technika eksploatacji urządzeń gospodarki wodno-ściekowej;
• Przyczyną niedoboru odpowiednio wykwalifikowanych pracowników jest m. in. brak szkół branżowych oraz sprofilowanych szkół średnich;
• W procesie rekrutacji głównym problemem wśród wymagań stawianych przez kandydatów, jest wysokość oczekiwanego wynagrodzenia;
• Kandydatom na pracowników najczęściej brakuje doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia i wiedzy branżowej. W przypadku nowych pracowników, w pierwszym roku pracy, zauważalny jest brak praktycznych umiejętności wykorzystania wiedzy w praktyce oraz brak samodzielności na stanowisku pracy;
• Największe zapotrzebowanie w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych dotyczy pracowników na stanowiska: technika elektryka (28 %), montera sieci wodociągowo-kanalizacyjnych (20 %) i technika automatyka (14 %).

Ankietowanych zapytano również o współpracę ze szkołami średnimi w zakresie kształcenia praktycznego, np. organizację praktyk i staży. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono, że:
• Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym mniejszy stopień współpracy ze szkołami średnimi i wyższymi;
• Do głównych utrudnień w kontaktach ze szkołami średnimi i organizacji praktyk należy brak przygotowania pedagogicznego kadry przedsiębiorstwa, która mogłaby zaangażować się we współpracę, a także ograniczenia prawne.
Celem ankiety było pozyskanie informacji o potrzebach przedsiębiorstw sektora wodociągowo-kanalizacyjnego w zakresie pozyskiwania nowych pracowników oraz ich kompetencji.