XII POSIEDZENIE RADY DS. KOMPETENCJI W SEKTORZE GOSPODARKI WODNO-ŚCIEKOWEJ I REKULTYWACJI

14 września  2021 r. odbyło się w formie  dwunaste   posiedzenie Rady Ds. Kompetencji  w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji.

Program posiedzenia obejmował m.in. następujące zagadnienia:

  • Prezentację operatora usług rozwojowych dla przedsiębiorstw sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji realizowanych w ramach projektu „Kompetencje dla sektorów – gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja”
  • Podsumowanie prac nad opracowaniem Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji oraz dyskusja nad projektem rekomendacji legislacyjnej Rady dot. włączenia SRK do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji

Przedstawicielki Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A. przedstawiły zakres projektu „Kompetencje dla sektorów – gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja”, jego ramy czasowe oraz przypomniały warunki udziału w projekcie oraz możliwości skorzystania z dofinansowania (https://arleg.eu/nabor-3/ ).

W drugiej części wystąpienia Pani Katarzyna Jakubas przedstawiła problemy, z jakimi spotykają się jako operator przy wdrażaniu usług rozwojowych, zgodnych z rekomendacją Rady, tj.: trudności z dotarciem do przedsiębiorstw kwalifikujących się do uzyskania wsparcia. Przyznano, że odzew branży wodociągowo-kanalizacyjnej na ofertę usług rozwojowych i szkoleń był duży, jednakże ze względu na powiązania z kapitałem gminnym przedsiębiorstwa były wykluczane z możliwości otrzymania wsparcia.
Celem dotarcia do większego grona odbiorców Operator m.in.: kontaktował się  z wszystkimi gminami w Polsce oraz wykorzystał media społecznościowe a także  skupił większą uwagę na przedsiębiorstwach związanych z rekultywacją. Ze względu na stosunkowo małe zainteresowanie usługami rozwojowymi operator poinformował, że zwróci się do Rady z prośbą o zmniejszenie liczebności grupy szkoleniowej. Istotny problem stanowi również brak usług rozwojowych zawartych w rekomendacji w BUR, co wydłuża proces udzielenia wsparcia o czas na wyłonienie wykonawcy. Ponadto pojawiają się problemy z wyborem dostawcy usługi (wykonawcy), ponieważ firmy szkoleniowe nie świadczą szkoleń o wskazanym zakresie lub ceny wskazane w rekomendacji nie są w ich ocenie odpowiednie do cen rynkowych.

Zgłoszone uwagi zostaną poddane dalszej dyskusji w ramach zespołu projektowego i Rady oraz konsultacji z opiekunem projektu z ramienia PARP.

W kolejnej części spotkania Klara Ram (Animatorka Rady, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”) omówiła cały proces tworzenia Sektorowej Ramy Kwalifikacji (SRK), którym zajmowało się Konsorcjum, w skład którego wchodziła Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”.
Prace nad SRK podzielone zostały na 4 etapy, obejmujące:  

  1. etap przygotowawczy,
  2. opracowanie wstępnego projektu ramy,
  3.  konsultacje wstępnego projektu i jego weryfikację oraz
  4. opracowanie wytycznych w zakresie wdrażania i wykorzystania SRK dla różnych grup interesariuszy.

Następnie przedstawiła wypracowaną definicję Sektorowej Ramy Kwalifikacji, rozszerzoną o remediację. Filozofia opisu SRK opierała się na zdefiniowaniu wiedzy (teorii na wybrany temat), umiejętności (co pracownik potrafi zrobić) i kompetencji społecznych (jak pracuje w zespole). Wskazane zostały wyznaczniki sektorowe w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych.

Korzyści płynące z opracowania SRK i jej wdrażania, to m. in. wsparcie w procesie opisywania stanowisk pracy, wsparcie pracodawców w procesach rekrutacji i selekcji pracowników czy ułatwienie wartościowania stanowisk pracy.

SRK dla Sektora Gospodarki Wodno-Ściekowej, Rekultywacji i Remediacji (SRK GWŚRIR) zostanie opublikowana za około 1-1,5 miesiąca na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych.

Rekomenduje się włączenie SRK GWŚRIR do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (po jej opublikowaniu) oraz budowanie zbioru kwalifikacji rynkowych w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK).

Ponad to podczas posiedzenia dyskutowano nad:

  • projektem rekomendacji legislacyjnej Rady dot. zmian w szkolnictwie branżowym kształcącym na rzecz sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji

Celem rekomendacji jest przedstawienie rozwiązań związanych z ofertą kształcenia zawodowego, kształcącego na rzecz sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji, w szczególności odniesienie się do zapisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego (Dz.U. 2019, poz. 991 z późn. zm.)

  • projektem rekomendacji Rady dot. tworzenia kwalifikacji rynkowych na rzecz sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji

Celem rekomendacji  jest przedstawienie możliwości tworzenia kwalifikacji rynkowych na rzecz sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji, w szczególności w uzupełnieniu do Rekomendacji Rady dotyczącej zmian legislacyjnych w obszarze szkolnictwa branżowego. Wśród przyczyn opracowania rekomendacji wskazano m. in. rosnące znaczenie kompetencji związanych z nowymi rozwiązaniami technologicznymi, śledzeniem trendów czy bezpieczeństwem systemów i danych, a także zidentyfikowanie w ramach prowadzonych badań luk kompetencyjnych u pracowników sektora.