Rynek pracy dla sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji.

Zachęcamy do lektury „Rynek pracy dla sektora gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji. Badania i analizy dotyczące pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy”.

Publikacja jest raportem z dwuetapowego badania realizowanego w dwóch etapach:

• Etap I – analiza deskresearch -mająca na celu zebranie jak największej liczby informacji, obejmujących w szczególności identyfikację szkół branżowych, uczelni wyższych oraz innych usług edukacyjno-rozwojowych realizowanych na rzecz sektora, zarówno pod kątem teoretycznym jak i praktycznym.
  • Etap II – badania jakościowe IDI`s– pogłębienie wiedzy nt. współpracy pomiędzy edukacją formalną i pozaformalną a pracodawcami.

Powyższe etapy miały odpowiedzieć na następujące pytania:

Jakie grupy osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy można wyróżnić?

• Czy pracodawcy GWŚiR zatrudniają osoby 50+? Jak postrzegane są ich kompetencje? Są wystarczające czy wymagają dodatkowych działań szkoleniowych?
  • Jaka jest średnia wieku pracowników przedsiębiorstw GWŚ w odniesieniu do poziomów kompetencyjnych? Na jakich stanowiskach najczęściej pracują osoby 50+? Czy ma na to wpływ wielkość przedsiębiorstwa? Jak to wygląda w rekultywacji?
  • Jak pracodawcy postrzegają zatrudnianie kobiet i mężczyzn?
  • Czy obecnie lub w przyszłości pracodawcy z sektora są skłonni do zatrudniania osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznymi /lub zawodowym? Z których grup szczególnie jest to możliwe?
  • Jakie warunki muszą te osoby spełnić?
  • Na jakich stanowiskach mogą one być zatrudniane? Czy istnieją zadania zawodowe, których osoby z danej grupy nie mogą wykonywać?
  • Jakie korzyści identyfikowane są przez pracodawców zatrudniających lub deklarujących zatrudnienie osób z poszczególnych grup?
  • Czy osoby te będą wymagały szczególnych działań aktywizujących i dopasowujących ich kompetencje do potrzeby pracodawcy? Czy będą wymagały specyficznego podejścia/traktowania ich ze strony pracodawcy (np. w zakresie integracji lub dostosowania miejsca pracy?
  • Czy w wyniku zidentyfikowanych trendów rozwojowych sektora powstaną nowe rodzaje usług i miejsca pracy, pozwalające na zatrudnienie ww. osób? Jakiego rodzaju?
  • Jakie kompetencje będą na nich szczególnie istotne? Jakiego rodzaju działania winny być podjęte, aby ww. osoby do nich przygotować?
  • Czy osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji podejmują działania mające na celu dostosowanie swoich kompetencji i znalezienie zatrudnienia w GWŚiR? Co ich motywuje, a co jest dla nich barierą?

Raport